Реєстрація платником ПДВ, з огляду на Податковий кодекс України.

PDF Печать E-mail
Автор: Administrator,  10.05.2011   

Реєстрація платником ПДВ, з огляду на Податковий кодекс України.

У зв’язку з набранням чинності з 01.01.11 Податковим кодексом України, (далі за текстом – Кодекс), Державна податкова адміністрація України листом від 14.02.2011 №4021/7/16-1417 надала методичні рекомендації з питань проведення процедури реєстрації особи як платника податку на додану вартість (ПДВ) та анулювання такої реєстрації.

Реєстрація особи як платника ПДВ та анулювання такої реєстрації регулюється статтями 180-184 розділу Кодексу. Процедура реєстрації та анулювання такої реєстрації відбувається у порядку, встановленому Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом ДПА України від 22 грудня 2010 року № 978 (далі за текстом – Положення). Реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватись як в обов’язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Добровільна реєстрація особи як платника податку на додану вартість

З 1 січня 2011 року згідно із пунктом 182.1 статті 182 розділу V Кодексу та пунктом 4 розділу ІІІ Положення добровільно зареєструватися як платник ПДВ може особа, обсяг постачання товарів/послуг якої не перевищує 300 тис. грн., у разі, якщо одночасно:

- зареєстрована суб’єктом господарювання не менше 12 календарних місяців;

- за останні 12 календарних місяців обсяг постачання товарів/послуг іншим платникам податку на додану вартість сукупно становить 50 і більше відсотків загального обсягу постачання.

Відповідно до пункту 183.5 статті 183 розділу V Кодексу особи зазначені у пунктах 183.3. та 183.4 статті 183 розділу V Кодексу можуть вказати у Заяві бажаний (запланований) день реєстрації як платника ПДВ. При добровільній реєстрації особи такий день відповідає даті початку податкового періоду (календарного місяця).

До того ж слід наголосити на тому що з метою підтвердження достовірності відомостей, зазначених особою у Заяві, податковий орган відповідно до пункту 9 розділу ІІІ Положення може звернутися до державного реєстратора за отриманням витягу з ЄДР для підтвердження реєстраційних даних. В той же час, для підтвердження інших відомостей, зазначених у Заяві, у тому числі відомостей, які стосуються фінансово-господарської діяльності особи, податковий орган може звернутись до такої особи із письмовим запитом про надання відповідної інформації та копій необхідних документів відповідно до підпункту 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 розділу І Кодексу, а також пункту 73.3 статті 73 розділу ІІ Кодексу. Орган ДПС при розгляді Заяви та прийнятті рішення про реєстрацію особи як платника ПДВ з метою підтвердження відомостей, наведених у Заяві, також звертає увагу на показники податкової звітності та розрахунків стосовно інших податків, які подавались такою особою.

Обов’язкова реєстрація особи як платника податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу та пункту 3 розділу ІІІ Положення під обов’язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування ПДВ).

Тобто, особа (у т. ч. і новостворена), окрім особи, яка є платником єдиного податку, зобов’язана зареєструватись як платник ПДВ після моменту фактичного здійснення операцій з постачання товарів/послуг, сума яких сукупно перевищує 300 тис. гривень. Водночас, згідно з вимогами підпункту 6 пункту 180.1 статті 180 розділу V Кодексу, під обов’язкову реєстрацію як платник ПДВ підпадають ті особи, що проводять операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 172 Митного кодексу України). При цьому реєстрація таких осіб здійснюється незалежно від того, чи досягають вони загальної суми операцій з постачання товарів/послуг, визначеної пунктом 181.1 статті 181 розділу V Кодексу, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує такі особи згідно із законодавством.

Статтею 183 розділу V Кодексу та підпунктом «а» пункту 7 розділу ІІІ Положення визначено, що для реєстрації особи як платника ПДВ в обов’язковому порядку така особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 розділу V Кодексу, має подати до органу ДПС за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника ПДВ (далі – Заява). Датою переходу зазначеної особи на загальну систему оподаткування є дата її реєстрації як платника ПДВ.

В зв’язку з вищезазначеним необхідно звернути увагу що наприклад, в січні 2011 року Ви досягнули загального обсягу оподатковуваних операцій з поставки товарів/послуг понад 300 000 грн. Вже з 01 лютого відповідно до норм Кодексу Ви вважаєтеся платником ПДВ. До 10 лютого, Ви подаєте до органів державної податкової служби заяву 1-ПДВ, які, протягом десяти робочих днів від дня надходження реєстраційної заяви видають Свідоцтво платника ПДВ.

Якщо припустити, що заява 1-ПДВ була подана 01 лютого, то 10 лютого Ви повинні отримати Свідоцтво платника ПДВ. Тобто особа зареєстрована платником ПДВ з 10 лютого (це в ідеальному варіанті), хоча вважається платником ПДВ ще 01 лютого 2011 року (п.п. 183.10. ст. 183 Кодексу).

Різницю між «вважається» і «зареєстрована» чітко видно, якщо припустити, що в період з 01 лютого до 10 лютого, Ви провели будь-яку оподатковувану операцію з контрагентом платником ПДВ, здійснивши оплату за надані контрагентом товари/послуги. В цьому випадку у Вашого контрагента виникає податкове зобов'язанання по ПДВ, а у Вас - за Кодексом, права на віднесення сум податку до податкового кредиту немає. Тобто, повертати Вам сплачене ПДВ ніхто не буде.

Обновлено ( 10.05.2011 12:58 )
 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить